طول مطالعه: 5 دقیقه

این روش در مقایسه با روش کنونی صادرات نفت خام که همراه با نوسانات شکننده است، به مراتب مطلوب­تر خواهد بود. نوسانات درآمد ارزی نفت طی سال­های 91-52 کاهش ارزش دلاری صادرات نفتی ایران را در سال 91 نشان می­دهد(نمودار9). درخصوص سایر صنایع طی دوره 2010- 1980، تقاضای نفت منفی بوده اما طی سال­های2040-2010، افزایش قابل چشمگیری یافته و مثبت میگردد (نمودار20). پس از بخش حمل و نقل بخش مصارف خانگی- صنعتی و کشاورزی، صنایع پتروشیمی و صنایع دریایی بیشترین تقاضای نفت را تا سال 2040 در کشورهای در حال توسعه خواهند داشت.

کرونا در ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ پیش­بینی رشد تقاضای نفت نیز تا سال 2040 نشان می­دهد که در دهه­های آینده رشد تقاضای نفت تا 71% در کشورهای در حال توسعه در آسیا متمرکز است که بیشترین آن مربوط به هند و سایر کشورهای آسیایی و سپس چین است. در الگوی نخست با استفاده از بسط نظریه مقداری پول به این نتیجه می رسیم, اگر با افزایش ذخایر ارزی, انبساط پولی ناشی از این افزایش خنثی نشده و این گسترش پولی مازاد بر رشد تقاضای پول باشد, آنگاه انباشته شدن ذخایر به فشارهای تورمی منجر می شود.

کنکور دو مرحله ای
و اینکه آیا افزایش ذخایر هر کشور بر نرخ تورم آن کشور موثر است؟ در سایر کشورها به ازای هر 50 نفر 1 خودرو وجود دارد. در میان کشورهای مورد بررسی قطر با 368 خودرو و امارات و بلغارستان با 362 خودرو به ازای هر 1000 نفر، بیشترین میزان و نیجریه با 34 و عراق با 25 خودرو به ازای هر 1000 نفر کمترین میزان خودرو را نسبت به جمعیت کشور دارند.

ابرتورم جهانی

ایران با 12 میلیون خودرو و 76 میلیون نفر جمعیت بطور متوسط 162 خودرو به ازای هر 1000 نفر را داراست که بسیار بالاتر از اوپک، کشورهای در حال توسعه و حتی بالاتر از میانگین جهانی است. برای یافتن پاسخ هر پرسش از الگوی متفاوتی استفاده می کنیم. در این پژوهش, تاثیر افزایش ذخایر ارزی بر تورم را از هر دو زمینه نظری و تجربی ارزیابی می کنیم, با این دیدگاه این دو پرسش مطرح می شود؛ آیا افزایش ذخایر جهان به تورم جهانی منجر می شود؟

ذخایر ارزی بانک های مرکزی به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. در دوره­های کمبود درآمدهای نفتی، دولت برای تامین کسری بودجه مبادرت به استقراض از بانک مرکزی و یا افزایش قیمت ارز می­نماید و زمینه­ساز تورم بالا میشود. در الگوی دوم, مدل ارائه شده توسط ین و ونگ (2006) را بسط داده و به این نتیجه رسیدیم که با افزایش نرخ ارز ذخایر دلاری ثابت به ریال افزایش یافته و در این هنگام نرخ تورم زمانی افزایش می یابد که اثر نرخ ارز قوی تر از اثر غیرمنتظره پولی باشد. ​​​!

ولادیمیر پوتین جوانی
چشمانداز عرضه جهانی انرژی در جهان تا سال 2040 نشان میدهد که سهم نفت در سبد انرژی جهان کمرنگتر شده و به همان نسبت سهم گاز افزایش خواهد یافت. اما ایران جزء کشورهای دارای پتانسیل تولید گاز شیل و نفت شیل نیست. بنابراین در یک جمع­بندی کلی می­توان گفت اقتصاد ایران طی سال­های اخیر دستخوش تغییرات زیادی در زمینه تورم، بیکاری، تولید ناخالص داخلی، نرخ ارز و درآمد نفتی بوده است.

آیفون 14 پرو متغیرهای اصلی تاثیرگذار بر اقتصاد کشور دستخوش تغییرات عمده­ای شده و نقش مهمی در نوسانات اخیر اقتصاد کشور داشته­اند. به همین دلیل مطالعه چشمانداز جهانی نفت ضرورت دارد تا ببینیم امکان جذب نفت برای تولید داخلی در کجای اقتصاد کشور وجود دارد. همان طوری­که دیده میشود همه این مشکلات به چگونگی استفاده از نفت بر می­گردد. بنابراین همان طورکه گفته شد با توجه به تزریق پول نفت به بودجه کشور، به ویژه بودجه جاری و همچنین فروش ارز توسط دولت برای تامین واردات صنایع مونتاژ، زمینه بیماری هلندی در کشور فراهم میگردد و ضمن وابستهکردن صنایع کشور به واردات کالاهای واسطهای، تولید داخلی تضعیف میشود. ​​.

رئال مادرید نیوز
در دوره وفور درآمد نفتی، پدیده دیگری که در اقتصاد ایران رخ می نماید، تولیدزدایی و یا همان بیماری هلندی است. برای مطالعه تجربی این الگو از داده های اقتصادهای نفتی منتخب خاورمیانه در دوره 1372-1391, استفاده کرده ایم. یافته های برآورد الگوی نخست نشان می دهد رشد ذخایر ارزی جهان, نرخ تورم جهانی را با یک وقفه دو ساله به صورت معناداری افزایش می دهد. اما پس از آن کاهش چشمگیری در رشد اقتصادی کشور اتفاق افتاده بطوری­که در سال 57 (انقلاب) به 3/3- رسیده­ایم.​ ​.

جام جهانی ۲۰۱۰ طی سال­های91 و92، نرخ تورم نیز افزایش چشمگیری یافته است (بالای 30%). همچنین تولید ناخالص داخلی و درآمدهای نفتی پس از رشد در سال90، با شروع تحریم­ها در سال91، کاهش شدیدی یافته و حتی درآمدهای نفتی رشد منفی بالایی داشته است. تنها نرخ بیکاری روند مطلوب رو به کاهشی را طی کرده است. میزان تورم کشورهای مذکور در جدول 2 نشان داده شده است. در بین کشورهای ، کشورهای آمریکایی و در بین کشورهای در حال توسعه، چین در زمینه کاربرد نفت وضعیت ثابتی داشته و رشدشان صفر خواهد بود.

پس باید بدنبال راهکارهایی باشیم که به جای فروش نفت خام، نفت تولیدی جذب صنایع داخلی شود. سیاست­گذاری در استفاده بیشتر از نفت و گاز برای سرمایه­گذاری­های صنعتی بویژه صنایع پتروشیمی موضوع دیگری است که می­تواند در جهت جذب نفت و گاز کشور در اقتصاد ایران مورد توجه قرار گیرد. جهت کنترل نوسانات اقتصادی و رسیدن به وضعیت ثبات و پایداری، یکی از بهترین راهکارها در حال حاضر می­تواند بهره­گیری از راه حل­های اقتصاد مقاومتی باشد.

پیشبینیهای جهانی حقیقی مناطق مختلف جهان در سال 2040 نشان میدهد که هند و چین جایگاه مهمی در اقتصاد جهانی در آینده خواهند داشت. بررسی میزان اشتغال در بخش­های عمده فعالیت نشان می­دهد، بیشترین درصد شاغلان در بخش خدمات و کمترین درصد در بخش کشاورزی مشغول به کار بوده­اند، بطوری­که سهم شاغلان 10 ساله و بیشتر در خدمات 48%، در صنعت 34.5% و در کشاورزی 17.5% بوده است. این مساله به ویژه در کشورهایی که نظام ارزی ثابت دارند, بیشتر محتمل است؛ اما ممکن است در کشورهایی که نظام ارزی شناور مدیریت شده نیز دارند, متناسب با نرخ انباشتگی ذخایر ارزی آنها رخ دهد.

واردات خودرو دست دوم اما باز هم بخش اعظم سوخت مربوط به بنزین و گازوئیل است. اما در بخش مصارف خانگی/ تجاری و کشاورزی ثابت مانده است. این رقم برای سال­های92-88 به ترتیب11.9، 13.5،12.3، 12.2و 10.4% بوده و در تابستان93 به 9.5%رسیده است. در سال93 تا پایان مهر نرخ تورم کاهش­یافته و به 19.1%رسیده است. طبق پیش­بینی صندوق بین­المللی پول، نرخ تورم در سال­های 2014 و 2015 به ترتیب 19.8% و 20% خواهد بود.

بدین ترتیب با افزایش درآمد نفتی، سهم خالص تولید کاهش و سهم تولید مونتاژ افزایش مییابد و لذا ظرفیت اشتغال زایی نیز کاهش مییابد.

آخرین بروزرسانی در: