طول مطالعه: 5 دقیقه

این روش در مقایسه با روش کنونی صادرات نفت خام که همراه با نوسانات شکننده است، به مراتب مطلوب­تر خواهد بود. جهت کنترل نوسانات اقتصادی و رسیدن به وضعیت ثبات و پایداری، یکی از بهترین راهکارها در حال حاضر می­تواند بهره­گیری از راه حل­های اقتصاد مقاومتی باشد. همان طور­که گفته شد، یکی از مهم­ترین حوزه­های خطرپذیر در اقتصاد ایران، وابستگی اقتصاد کشور به نفت است. در سایت بانک جهانی نرخ تورم کشور در سال 2013، 39.3% اعلام شده است. طبق پیش­بینی صندوق بین­المللی پول، نرخ تورم در سال­های 2014 و 2015 به ترتیب 19.8% و 20% خواهد بود.  ​​!

دلار استرالیا

در سال­های اخیر افزایش کاربرد نفت در صنایع پتروشیمی در کشورهای حال توسعه چشمگیر بوده است. اما در این میان کاربرد نفت در تولید برق در کشورهای در حال توسعه همواره بالاتر از و است. کمترین کاربرد نفت جهت تولید برق در چین و هند دیده می­شود (نمودار30). پس از بررسی­ها و مطالعات انجام شده در اقتصاد ایران در سال­های اخیر و نیز چشم­انداز جهانی نفت، نتایج مطالعه نشان می­دهد جهت­گیری برنامه ششم باید زمینه­سازی برای جذب صنعت نفت در اقتصاد ایران باشد و خام فروشی نفت به فراموشی سپرده شود و بجای خام فروشی، با بکارگیری نفت در حمل و نقل، صنعت بویژه پتروشیمی، مصارف خانگی و تجاری و تولید برق بهره برد و از طریق صادرات خودرو، پتروشیمی یا برق درآمدزایی کرد و بدین ترتیب ارزش افزوده ایجاد کرد.

ایرپاد پرو 2 قیمت این رشد منفی در بخش مصارف خانگی و تجاری، سایر صنایع و تولید برق نیز دیده میشود. در سایر کشورها به ازای هر 50 نفر 1 خودرو وجود دارد. حال ببینیم با توجه به اینکه آینده رشد تقاضای نفت در بخش حمل و نقل است، وضعیت حمل و نقل در جهان چگونه است. بطوریکه در دوره 2040-2010، رشد تقاضای نفت در بخش حمل و نقل بسیار منفی شده و کاهش چشمگیری مییابد.

زلنسکی در امامزاده داوود چشم­انداز تقاضای نفت برای تامین نیازهای خانگی/ تجاری/ کشاورزی تا سال2040 در جهان و نیز در کشورهای در حال توسعه بسیار مثبت است. با توجه به نمودار بالا، رشد سالانه کشور در سال 2013 منفی (5.8-%) بوده که در مقایسه با متوسط رشد کشورهای منطقه مدیترانه شرقی (0.5-%)، متوسط جهانی (2.4%)، کشورهای با درآمد متوسط به بالا (5.5%) و حتی کشورهای همسایه مانند ترکیه ( 4.1%) ، پاکستان (3.9%) بسیار پایین­تر است.

ولادیمیر پوتین کیست
این سطوح مالیاتی می­تواند از سطوح نسبتاً متوسط مانند آمریکا تا سطوح بسیار بالا در اروپا و آسیا/ اقیانوس آرام متغیر باشد. همان طور­که مشاهده می­شود، نرخ تورم در این سال­ها با نوسان زیادی همراه بوده است. در مواقعی که درآمد نفتی بالاست، همین نتیجه به شکل دیگری ظهور میکند و آن تبدیل بیرویه ارز نفتی به پول ملی و افزایش پایه پولی و در نتیجه دامنزدن به تورم است. نفت منبع تامین­کننده ارز کشور برای واردات است.

رونمایی آیفون ۱۲ پرو مکس در مجموع استفاده از نفت و گاز برای نیازهای صنعتی هم می­تواند در جهت افزایش صادرات غیرنفتی و هم در جهت جایگزینی واردات مورد استفاده قرار گیرد و اقتصاد ایران را با ارزش افزوده بیشتری مواجه کند. این نکته قابل توجه است که مالیات بر مصرف نفت در کشورهای صنعتی به مراتب بالاتر از قیمت نفت فروخته شده توسط کشورهای نفتی است. الف- تأمین­کننده بخش عمده درآمد دولت است. تا رسیدن به هدف مطلوب باید اصلاحات مرحله­ای را در ابتدا از کاهش وابستگی بودجه جاری دولت به نفت آغاز کرد و سپس مرحله به مرحله جذب کارآمد نفت را در اقتصاد ایران افزایش داد.

همچنین بررسی آمار خودرو طی سال­های 2011- 2000 در میان 10 کشور چین، روسیه، برزیل، مکزیک، ایران، هند، آرژانتین، لهستان، کره جنوبی و اندونزی، نشان می­دهد که ایران مقام پنجم را داراست. در سال­های اخیر هزینه­های سرمایهگذاری بالادستی نفت و نیز هزینههای بهرهبرداری از تاسیسات نفتی متناسب با افزایش قیمت جهانی نفت افزایش یافته است. در سال­های 43 و 44 افزایش و در سال 45 مجدداً کاهش یافته است. در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی­نژاد نیز شاهد نوسانات زیادی در رشد تولید ناخالص داخلی کشور بوده­ایم بطوری­که بیشترین رشدمان در این دوران 31.7% در سال90 و کمترین آن 4% (سال 88 دومین دوره انتخابات) اتفاق افتاده است.

ولادیمیر پوتین جوانی
همچنین در سال 91 مجدداً رشد درآمدهای نفتی بدلیل آغاز تحریم­ها منفی گردیده و به 25.5- % رسیده است (در سال90 با رشد 64.2% روبرو بوده­ایم). در حالی­که در کشورهای و نیز کاهش قابل ملاحظه­ای یافته است. اما در سال 81 با جهش بزرگی روبرو بوده و نرخ رسمی دلار 7958 ریال رسید (78% رشد) و پس از آن تا سال 90 با روند تقریباً ثابتی (4-1%سالانه) افزایش یافته است (سال90،10971 ریال) اما در سال 91 با تقریباً 12% رشد به 12260ریال رسید.

همچنین ایران سومین کشور مصرفکننده، سومین کشور تولیدکننده گاز طبیعی در دنیا، دومین کشور دارای ذخایر گاز طبیعی در جهان تا سال 2013 و نیز دومین کشور دارای پتانسیل تولید گاز طبیعی در جهان (منابع گاز طبیعی کشف نشده و قابل بازیافت از نظر فنی) است(نمودارهای16-12). در دوره وفور درآمد نفتی، پدیده دیگری که در اقتصاد ایران رخ می نماید، تولیدزدایی و یا همان بیماری هلندی است. از طرفی با کاهش درآمدهای نفتی، ارز موردنیاز اقتصاد ایران نیز تامین نمیشود و لذا قیمت ارز در ایران به سه برابر افزایش می­یابد.

از طرفی با کاهش درآمدهای نفتی، ارز مورد نیاز اقتصاد ایران نیز تامین نمیشود و لذا قیمت ارز در ایران به سه برابر افزایش می­یابد. شناسایی حوزههای خطرپذیر اقتصاد ایران. ترکیب درآمد دولت در بودجه عمومی را در کشورهای مختلف و متوسط کشورهای جهان در سال 2011 نشان می­دهد که درآمدهای ناشی از مالکیت­های دولتی از جمله نفت در ایران 65% درآمد دولت را تشکیل می­دهد که بیشترین میزان در میان کشورهای مورد بررسی است. در برنامه دوم (78-74) و سوم توسعه (83-79) با نوسانات زیادی همراه بوده است.

این رقم برای سال­های92-88 به ترتیب11.9، 13.5،12.3، 12.2و 10.4% بوده و در تابستان93 به 9.5%رسیده است. ساختار درآمدی دولت را بایستی هم از حیث افزایش مقدار و هم کاهش نوسانات، ارتقاء داد و بنگاه­های اقتصادی را به سمت ارتقای تولید هدایت کرد. همچنین ساختار درآمدی دولت را هم از حیث افزایش مقدار و هم کاهش نوسانات، ارتقاء داد و بنگاههای اقتصادی را به سمت ارتقای تولید هدایت کرد. با توجه به چالش­های فراوان متغیرهای اقتصادی مورد بررسی، باید بدنبال راهکارهایی جهت رفع آنها باشیم.

باید راهبردهای بهتر و مطمئن­تر را انتخاب کرد تا بهتر نتیجه گرفت. جدول 8، وضعیت توزیع خودروهای شخصی را در کشورهای مختلف در سال 2011 نشان میدهد. جدول 9 توزیع خودروهای شخصی را در مناطق مختلف دنیا در سال 2011 نشان میدهد. در سال 72 شاهد بیشترین رشد درآمد نفتی کشور (263.8%) بوده و در سال77، کمترین رشد درآمد نفتی(30.7-%) را تجربه کرده­ایم.

آخرین بروزرسانی در: