طول مطالعه: 5 دقیقه

بابک رحمانی، عمده مشکلات خودروهای ناقص را وجود یک مشکل در صنعت خودروسازی تمام دنیا به سبب عدم تامین بهموقع تراشهها (قطعات) الکترونیکی به سبب مشکلات ناشی از همهگیری ویروس کرونا در دنیا و تعطیلیهای ناشی از آن دانست. در حال حاضر در صنعت خودروسازی تمام دنیا، تامین تراشههای الکترونیکی با توجه به محدودیت تامینکنندهها، دچار مشکل شده و نیاز به این تراشهها با کاربردهای غیر از صنعت خودرو در شرایط کرونا افزایش یافته است؛ چراکه این تراشهها در سایر صنایع نیز کاربرد دارند و تعطیلیهای ناشی از کرونا در سراسر دنیا، بر میزان تامین مکفی آنها تاثیر گذاشته است.

آیفون 14 پلاس از میزان تولیدات گروه صنعتی ایرانخودرو، وضعیت آماری خودروهایی که امکان عرضه به بازار را ندارند و تحت عنوان خودروهای ناقص (کسری قطعه) شناخته میشوند، در حال حاضر در این زمینه وضعیت ایرانخودرو چگونه است و با توجه به اینکه گامهای موثری طی یکی- دو سال اخیر در رابطه با افزایش عمق داخلیسازی و خودکفایی در تامین قطعات خودرو صورت گرفته است، علت کسری قطعات چیست؟ آمار ارایه شده از تولیدات ماهانه، همان تعداد خودروهایی است که با قطعات اصلی شکل گرفته و قادر به حرکت است اما لزوما در آن مرحله، قابل تحویل به مشتری نیست تا زمانی که برخی فرآیندهای دیگر بر روی محصول انجام شود.

خرید گیم تایم 60 روزه Wow

همانطور که مستحضرید، گروه سایپا به سبب نزدیک شدن قیمت کارخانهای محصولات به قیمت در بازار آزاد، طرح فروش محصولات با این ویژگی را بدون محدودیت قرعهکشی اجرا کرده است، امکان دارد برای برخی محصولات ایرانخودرو (بهجز هایما که اشاره شد)، این موضوع اتفاق بیفتد و برای چه خودروهایی؟ از زمان آغاز اجرای طرح فروش خودرو و عرضه به روش قرعهکشی (خردادماه ۱۳۹۹) تاکنون، بالغ بر ۲۶۰ هزار دستگاه خودرو تنها در فروش فوقالعاده عرضه شده که از این میزان، برای حدود ۲۰۶ هزار دستگاه تعهد ایجاد شده و مشتریان منتخب واریز وجه داشتهاند؛ حدود ۱۸۰ هزار دستگاه خودرو هم تحویل مشتریان شده است.

زلنسکی فرار به لهستان
طبق مصوبه کمیته خودرو، خودروسازان سه ماه برای تحویل خودروها در طرح های فروش فوقالعاده فرصت دارند که ایران خودرو این بازه را به طور میانگین به ۴۵ روز رسانده است. طبق آمار، طی چهار ماه نخست سال جاری بالغ بر ۱۰۰۰ دستگاه تارا تولید شده است اما تنها برای ۱۰ دستگاه صورت مالی ثبت شده است؛ آیا بهجز اینکه تحویل تارا به تازگی آغاز شده، این موضوع علت دیگری هم دارد؟ اجرای بیستمین مرحله از فروش فوقالعاده ایران خودرو از سال گذشته و ششمین مرحله از پیش فروش یکساله این خودروساز در سال جاری، بیانگر کذب بودن این ادعا بود.

ولادیمیر پوتین

معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایرانخودرو از ایجاد حدود ۱۰ هزار تعهد (تاکنون) برای خودرو تارا (دستی و اتوماتیک) و آغاز تحویل ۹۰۰ دستگاه از این خودرو در اولین سری از تحویل مدل دستی آن خبر و اطمینان خاطر داد که قطعا به تمامی تعهدات این خودرو عمل خواهد شد؛ ضمن اینکه پس از ایفای تعهدات ایجادشده در مقطع اولیه که طی یک دوره پیشفروش شکل گرفته است، در آینده برنامههای جدید فروش تارا اعلام خواهد شد.

اخیرا حواشی ای با موضوع افزایش خودروهای ناقص متوقف در پارکینگ خودروسازان و تاخیر در تحویل خودروهای متعهد شده در طرحهای فروش پیشین مطرح شده که ضمن آن به توقف فعلی طرحهای فروش خودروسازان تا زمان ایفای تعهدات قبلی اشاره شد. رحمانی در رابطه با بازگشت محصول هایما به سبد محصولات ایرانخودرو، ضمن یادآوری اینکه حدود دوسال هیچ تعهد جدیدی برای هایما به سبب تحریمها و قطع همکاری شریک خارجی ایجاد نشده بود، اعلام کرد که با پیگیریهای صورت گرفته و اخذ مجوزها برای بهروزرسانی قیمتها، تعهدات معوق این خودرو بهروز شد و تمامی تعهدات تحویل شده و ها هم در مرحله صدور دعوتنامهها و تکمیل وجه مشتریان است.

اتریوم کلاسیک در تمامی این دوسال قیمت هایما بهروز نشده بود. چنانچه در این زمینه اقدامی اساسی صورت گیرد، دیگر نیازی به اتخاذ راهکارهای این چنینی نخواهد بود. در این زمینه با اخذ مجوزها از مراجع ذیربط، قیمت این محصولات از ساز وکار شورای رقابت خارج و با تعیین قیمت جدید، وارد برنامه فروش شد. در آیندهای نزدیک برنامه فروش جدیدی برای هایما بدون محدودیتهای قرعهکشی اجرا خواهد شد و سپس این روش برای هایما برگزار خواهد شد. ضمن اینکه مجوز برای ایجاد تعهدات جدید اخذ شده و پس از تحویل تمامی تعهدات پیشین این خودرو، طرحهای بعدی برگزار خواهد شد. ​​​​.

آیفون 14 معمولی

نکته حائز اهمیت، شاخص تعهدات معوق است؛ تا تاریخ نوزدهم مرداد ماه سال ۱۳۹۸ تعهدات معوق ایرانخودرو ۱۷۸ هزار دستگاه بوده که در سال گذشته به ۴۷ هزار دستگاه و در سال جاری به ۱۶ هزار دستگاه رسیده است. ۵۰ هزار دستگاه، هدفگذاری ما در بازار رقابتی است و اینکه تا چه میزان به این عدد تا پایان سال جاری نزدیک شویم یا فاصله داشته باشیم، به شرایط تولید بستگی خواهد داشت.

تورم جهانی مواد غذایی برای سال جاری حدود ۱۰ هزار تعهد خودرو تارا ایجاد شده است که شامل تارا اتوماتیک و تارا دستی است. خیر. تعهد معوقی به علت مشکل عدم تامین یا خودروی دنا وجود ندارد و در حال حاضر نیز بر روی محصولات دنا، تعهد معوق قابل توجهی نداریم. البته این اختلاف نباید به میزان قابل توجهی باشد؛ لذا در مواردی که این اختلاف کمی بیشتر شده، به دلیل کسری قطعاتی با عدم امکان داخلیسازی است. بعضا قطعات وارداتی دیر یا زود به خط تولید میرسد؛ لذا نمیتوان تولید را متوقف کرد.

ولادیمیر پوتین اینستا اگر آنها بتوانند مسی و رونالدو را به خدمت بگیرند، رویای دیرین هواداران فوتبال در سراسر جهان را در آخرین سالهای بازی این دو ابر ستاره محقق خواهند کرد. در مورد خودرو تارا وضعیت به چه صورت است؟ مواردی همچون قیمتگذاری دستوری که زمینهساز مشکلات مالی برای شرکتهای خودروساز شده است، بیتاثیر بر شکلگیری خوروهای دارای کسری نبوده است؛ اما عدم امکان تجاریسازی تمامی تولیدات خودرو، عمدتا ناشی از تحریمها و مسائلی است که در صنعت خودرو جهانی نیز حادث شده است.

درواقع قرعهکشی ابزاری برای آرامش بخشیدن به وضعیت موجود در بازار خودرو بود که تا حدودی به هدف خود رسید و موفقیتآمیز بود. البته که علت اصلی تلاطم بازار خودرو، موضوع قیمتگذاری دستوری خودروها است که باید برای آن فکری شود. در حال حاضر حدود ۴۰ درصد قطعات هایما داخلی است. تامین قطعات الکترونیکی بیشتر برای کدام محصولات ایرانخودرو ایجاد مشکل کرده است؟ خوشبختانه ارتباط با شریک تجاری برقرار است و برای تامین قطعات هم مشکلی وجود ندارد. به طور طبیعی، حتی اگر مشکل کسری قطعات هم وجود نداشته باشد، آمار تولید و آمار فروش (با ارائه صورت مالی) با یکدیگر تفاوت خواهد داشت.

آخرین بروزرسانی در: